Dünya Mutfağı, Tarifler, Yemekler

Bademli Bonfile Sarma

BADEMLİ BONFİLE SARMA 3 RENKLİ PİRİNÇ EŞLİĞİNDE

Bademli Bonfile Sarma Üç Renkli Pirinç Eşliğinde

Herkesin bildiği gibi farklı lezzetlerle ortaya çıkıyorum. Damakta yakalanacak ve kalıcı olacak tatların bütünlüğünü sağlamaya çalışıyorum. Yenilikçi ve basit tariflerim ile evinizde yeni ufuklara yelken açmanızı arzuluyorum. Misafirlerinizi en iyi restorandan bile daha iyi bir sunum ve lezzet senfonisine ile karşılamanızı temenni ediyorum.BADEMLİ BONFİLE SARMA 3 RENKLİ PİRİNÇ EŞLİĞİNDE

Mutluluğun anahtarının pahalı restoranlarda ne olduğunu bile bilmediğimiz yiyecekler değil, evde içerisinde ne olduğunu bilerek yediğimiz yemekler olmalı diye düşünüyorum.

Sizler ile paylaşacağım bu tarifi bademli bonfile sarma, çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

2 kişi için

150 gr  karışık pirinç (kahverengi, siyah, kırmızı)

30 ml zeytinyağı pirinç haşlama suyu için

2 lt su

7 gr tuz

Su kaynatılır, içerisine zeytinyağ, tuz ve pirinçler atılır 24 dakika ocağın altını kısmadan haşlanılır. ( yabani pirinçler diğer pirinçlerden daha fazla su emerler ve daha üzün sürede haşlanırlar verilen 24 dakika haşlama süresi aldante olacak şekildedir)

300 gr bonfile

40 ml balzamic

50 ml zeytinyağı

3 dal taze kekik

30 gr badem içi

20 gr tereyağı

1 diş sarımsak

6 baby patates

4 arpacık soğan

1 baş sarımsak

4 baby havuç

1 dal biberiye

Hazırlanışı:

Balzamik sirke tavaya alınır kekikler eklenir ve 10 ml (1 yemek kaşığı) kalana kadar ocakta çektirilir.

Bonfile yaprak şekline getirilir, zeytinyağı tuz ve karabiber ile marine edilir.

Bademler ince şekilde kıyılır ve tereyağında sotelenir.

Yaprak şekline getirdiğimiz bonfilenin içerinse ince dilimlediğimiz sarımsaklar ve sotelediğimiz bademler eklenir bonfile sarılır ve tavada mühürleyerek pişirilir. (etinizi çok pişmiş olarak tüketmek istiyorsanız, etinizi mühürledikten sonra önceden ısıtılmış 180 c derecelik fırına 10 – 12 dakikalığına verebilirsiniz)

Patatesler folyonun içersine alınır tuz, zeytinyağı ve biberiye eklenerek önceden ısıtılmış 200 c derecelik fırına 15-20 dakikalığına verilir.

Baş sarımsak ve arpacık soğanları da folyolanır ve zeytinyağ ve tuz eklenerek önceden ısıtılmış 200 c derecelik fırına 15 – 20 dakikalığına verilir.

Bir tencerede su kaynatılır ve havuçlar 3 dakika kadar haşlanır ve buzla suya alınır. (pişme işlemini durdurabilmek ve renkleri daha canlı tutabilmek için)

Haşlanan pirinçler tereyağı ile sotelenir.

Pişirdiğimiz bonfile 2 cm lik rolular halinde kesilir, sebzeler ve kızarttığımız pirinçler tabakta yerini alır ve son olarak çektirdiğimiz balzamik sos gezdirilerek servis edilir.

Afiyet olsun.